DÜĞÜN FOTOĞRAFI İÇİN VAKİT AYIR

3 yıl önce ( 22 Mart 2019 Cuma )
about-page-img
Düğün fotoğrafı gerçekten bence kolay gibi gözüken ama düğünün en zor kararlarından bir tanesi! Çünkü fotoğraf çektirmek herkes için kolay değil, çok rahat poz veren insanların yanında çokça poz vermekten çekinen insanın da olduğunu biliyorum. Ama bu demek değil ki çekinen insanların düğün fotoğrafı güzel olmayacak! Bu noktada bence bunu aşmanın en kolay yolu çekimi yaptıracağın fotoğrafçı ile yıldızının barışması. Anlaştıktan, ona karşı isteklerinde açık olduktan sonra o zaten sana yapıp yapamayacağı şeyleri söyleyecektir. Belki o eşinle senin, belki de siz onun ufkunu açarak hiç akıllarda olmayan bir mekanı veya konsepti ortaya atabileceksiniz. O sebeple bu seçimi yapmadan birden çok fotoğrafçı ile yüz yüze görüşüp öyle karar vermeni tavsiye ederim.


Fotoğrafçı ile anlaşma aşamasında yine bir sürü konu başlığı ile karşılaşacaksın. Mesela sadece dış çekim mi istiyorsun, düğün hikayesi/belgeseli olacak mı gibi gibi sorular çeşitlenecek.


Dış çekim nedir?
Düğün öncesinde, eşinle istediğiniz bir yerde yaptıracağınız çekimler dış çekim olarak adlandırılmakta. Dış çekim eskiden hep gelinlik damatlık ile yapılırdı ama son dönemde bu birazcık değişti, artık beyaz bir elbise ve gömlek pantolon kombinlerini de oldukça tercih ediliyor, sen de düşünebilirsin. Yani dış çekim dendiğinde aklında istediğin konseptte bir çekim canlanmalı!


Düğün hikayesi nedir?
Düğün gününüzü 15-20 dakikaya sığdırmak istiyorsan senin de bir düğün hikayen olmalı! Sabah evden çıkıp kuaföre gitmenle başlayıp düğünün her özel anını çekildiği ve gece boyu çekimlerin devam ettiği bir video senin düğün hikayen oluyor. Evden alma, kuaför, tüm hazırlık süreçleri, gelin ve damadın birbirlerini görmesi, mekana giriş, nikah seremonisi, ilk dans, pasta kesimi ve gece boyu devam eden tüm eğlencenin içinde olduğu bu videoyu her izlediğinde adeta o günü yaşamış gibi oluyorsun.


Bunlar dışında, düğün süresince devam eden sürekli bir fotoğraf çekimi, belirli alanlarda belli süslemeler içerisinde konsept çekimler, balayı fotoğrafı gibi bir çok seçeneği artık çoğu fotoğrafçı sunuyor. Sen fotoğrafçın ile görüşüp karar verdikten sonra sizin için en uygun olan paketi seçip bu unutulmaz anılara sahip olacaksın.

Anlaşmadan önce sorman gereken bazı soruları da buraya bırakıyorum, sonrasında sorun yaşamaman için faydalı olabilir! J

* İstediğimiz mekanda çekim yapabiliyor musunuz, yoksa sizin sunduklarınız ile mi ilerlememiz gerekiyor?
* Daha önce yaptığınız çekimlerin konseptleri nelerdi, görebilir miyim?
* Hafta içi veya hafta sonu çekimi fiyatta fark ediyor mu?
* Tek fotoğrafçı mı oluyor çekimde yoksa birden çok mu?
* Çekim için hangi ekipmanları kullanacaksınız?
* Çekimler için istediğimiz aksesuarları sağlayabiliyor musunuz, yoksa bizim almamız mı gerekiyor?